Sunday, February 26, 2012

Sun, be mine

     Uzun bir zamandır görmediğimiz kadar güneşli ve keyifli bir pazara uyandık İstanbul'da. Biz de bu güzel günün tadını çıkarmaya karar vererek ilk vapurla Ortaköy'e bruncha koştuk. Ordan Bebek yürüyüşü ve ters kulak İstinye yaptıktan sonra günü Beşiktaş sularında keyifli birer kahveyle noktalandırdık. Uzun zamandır giymediğim kadife ceketimi ve mokasenlerimi giymek için daha güzel bir gün olamazdı sanırım. Umarım herkesin pazarı güzel geçmiştir. :)


     We opened our eyes to a beautiful sunny day which we weren't able to see for a while in İstanbul. So we decided to enjoy the day and jumped on the first ferry to have brunch in Ortaköy. Afterwards a walk towards Bebek and a reverse trip to İstinye followed. We finished the day with a cup of warm coffee. I can't think of a better day to put my velvet jacket and moccasins on. I wish everyone had a wonderful sunday :)
Hat / Şapka - Zara
Jacket/ Ceket - H&M
Shirt/ Gömlek - Zara
Foulard/ Fular - Zara
Pants/ Pantolon
Briefcase/ Çanta - Matraş
Moccasins / Mokasen - Hotiç

Friday, February 24, 2012

Countdown for Spring !

           Artık kışa olan tahammül oranım sıfırın altına düştüğünden biraz baharlık bir look özlemindeydim. Aldığım yeşil oxford ayakkabılarımı giyecek daha uygun bir yer de olduğunu düşünmüyorum. Sarı, kırmızı ve yeşil ; bahara geri sayım başladı babe !


       I had no longer any tolerance for winter and i had really missed a spring look. I can't think of a better look to put on my new oxford shoes that i've been waiting to wear. Yellow, red and green ; countdown for spring babe !


Top / Üst - Zara
Cardigan/ Hırka - H&M
Jeans/ Kot - Zara
Belt/ Kemer - Bershka 
Foulard / Fular - Zara
Oxford Shoes/ Oxford ayakkabılar - Zara

Wednesday, February 22, 2012

Leopard Fever !

        Bugün tamamen verimsizliğimin pençesine takıldığım ve eve kapandığım günlerden biriydi. Evden hiç çıkmadığım günlerde de akşama doğru bir enerji fazlalığı oluyor bende. İçimdeki Nur Yerlitaş'ın leopar aşkıyla attım kendimi dışarı. Herkese en az benim kadar enerji dolu bir mid-week diliyorum !


      Today i  obeyed my inefficiency and locked myself home. When i stuck at home, i usually get an extra energy towards evening. My energy showed itself as leopard on my outfit and i threw myself out. I wish everyone a mid-week as filled with energy as mine !Hat/ Şapka - H&M
Leather Jacket/ Deri Ceket - Zara
Shirt/ Gömlek - Zara
Bow-tie/ Papyon - Sarar
Leather Gloves/ Deri Eldivenler - Network
Pants/ Pantolon - Zara
Socks/ Çorap - Zara
Moccasins/ Mokasenler - George Hogg

Sunday, February 19, 2012

Lovely Sunday

       Yorucu bir cumartesi akşamı sonrası sevgiliyle keyifli bir brunchla başlayan güzel bir pazar günü. Hava güneşli ama yine de soğuk boğazımızda. Biz de güzel günün tadını çıkarmak için atıyoruz kendimizi dışarı. Şövalyelik ölmüş olabilir ama kasket ve kravat; ahoi !

       A beautiful sunday morning, which started with a delightful brunch with the loved one, after a tiring saturday night. The sky seems to be sunny but still cold is beneath our throats. We throw ourselves out to enjoy this beautiful day. Chivalry may be dead but casquette and tie; ahoi !
,
Casquette / Kasket - Zara
Gloves / Eldiven - Silk and Cashmere 
Shirt / Gömlek - Zara
Tie / Kravat - Topman
Trenchcoat - H.E. by Mango
Belt / Kemer - Calvin Klein
Jeans / Kot - Zara
Boots / Bot - Divarese

Friday, February 17, 2012

Hiding From the Colds

            Havanın soğukluğu nedeniyle uzun süre post yayınlayamadığım için özür dilerim.Bugün, çok sevdiğim bir arkadaşım olan Gizem'in evindeyim.Havanın soğukluğundan, gidilen mekanları kısa bir süreliğine terk edip eve 
sığındık.Türk kahvesi ve sigara, daha fazla söz söylemeye gerek var mı?


           Sorry for the lack of posts cause of the cold weather. Today, i'm at one of my dearest friends Gizem's. We abandoned the usual places we go for a while and took shelter in her place because of the colds. Turkish coffee and cigarette, do i need to say more?  


Hat/Şapka - H&M
Leather Jacket/ Deri Ceket - Zara
Shirt/ Gömlek - Ramsey
Tie/ Kravat - Bershka
Pants/ Pantolon - Versace for H&M
Wellington Boots/ Çizme - Emporio Armani